23.09.2015

KNF radzi jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej


Na stronie Komisji Nadzoru Finansowego zostały umieszczone zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej. W dzisiejszych czasach dla większości trudno obejść się bez internetu, a jedną z korzyści z niego płynących jest możliwość załatwiania płatności bankowych on-line. Dlatego kążdy, kto z tej formy korzysta, powinien zapoznać się z tymi zasadami.

1)    Nie udostępniaj nikomu loginu i hasła do systemu bankowości elektronicznej.
2)    Cyklicznie zmieniaj hasło do logowania w systemie bankowości elektronicznej.
3)    Nie otwieraj podejrzanych linków w otrzymanych wiadomościach e-mail i SMS.
4)    Zainstaluj i aktualizuj oprogramowanie antywirusowe, które może uchronić komputer i urządzenia mobilne przed wirusami oraz oprogramowaniem szpiegującym. Na bieżąco aktualizuj system operacyjny urządzenia oraz cyklicznie skanuj każde urządzenie programem antywirusowym.
5)    Cyklicznie sprawdzaj, czy numery rachunków w przelewach zdefiniowanych nie uległy podmianie.
6)    Przed potwierdzeniem transakcji zawsze weryfikuj zgodność numeru konta, na które przelewasz środki pieniężne z numerem odbiorcy oraz numerem, który jest w kodzie potwierdzającym  transakcję, przekazanym z wykorzystaniem SMS  (jeżeli ta funkcjonalność jest udostępniona).
7)    Na bieżąco przeglądaj historię rachunku i operacji na każdej karcie płatniczej pod kątem podejrzanych transakcji. Jeżeli jest to możliwe, to włącz powiadomienia SMS o każdej wykonywanej transakcji.
8)    Nie kopiuj numerów rachunków bankowych do przelewów („kopiuj-wklej”), ale wpisuj je samodzielnie i dokładnie weryfikuj.
9)    Nie korzystaj z bankowości elektronicznej za pośrednictwem niesprawdzonych połączeń (np. publicznej WiFi).
10)  Zadbaj, aby każde używane oprogramowanie pochodziło z legalnego i zaufanego źródła.
11)  Jeżeli zaobserwujesz nietypowe lub podejrzane działania, niezwłocznie zgłoś ten fakt do banku, z którego usług korzystasz w ramach bankowości elektronicznej.

Źródło:

http://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty/bezpieczenstwo_bankowosc_elektroniczna.html